Technologijos sparčiai žengia į mūsų kasdienybę, ir daugelis tėvų susiduria su dilema, nuo kokio amžiaus leisti savo vaikui naudotis technologijomis. Ar yra per anksti? O gal per vėlai? Mūsų kalbinamas edukacijos technologijų specialistas ir pedagogas dr. Jonas Kavaliauskas pasidalino savo nuomone šiuo klausimu.
Kas yra technologija?
„Pradžioje svarbu suprasti, kad technologija nėra tik kompiuteriai ar išmanieji telefonai. Tai gali būti paprastas žaislas, kuris reaguoja į vaiko veiksmus, ar net interaktyvios knygos. Tai reiškia, kad vaikai susiduria su technologija nuo pat mažens”, – sako dr. Kavaliauskas.
Vaikystė ir technologijos
Specialistas pažymi, kad smalsumas ir noras tyrinėti yra natūrali vaiko savybė. „Technologijos gali būti puikus įrankis mokymuisi, tačiau svarbu, kad jos būtų naudojamos atsakingai ir tinkamai. Pvz., 3-4 metų vaikas gali pradėti žaisti edukacines programas ar žaidimus ant planšetės, tačiau tai neturėtų tapti jo pagrindine veikla.”
Paauglystė ir technologijos
Kai vaikai auga ir pradeda lankyti mokyklą, technologijos tampa neatsiejama jų mokymosi dalimi. „Svarbu mokyti juos kritiškai vertinti informaciją, saugiai elgtis internete ir naudoti technologijas produktyviai”, – sako dr. Kavaliauskas.
Tėvų vaidmuo
Pedagogas pabrėžia tėvų vaidmenį vaiko supažindinime su technologijomis: „Nors mokykloje yra daug technologijos mokymų, tėvai yra tie, kurie gali padėti vaikui rasti pusiausvyrą tarp realaus ir virtualaus pasaulio. Svarbu kartu leisti laiką be technologijų, daryti tradicines veiklas ir aptarinėti technologijos teikiamas galimybes bei grėsmes.”
Nėra universalaus atsakymo, nuo kokio amžiaus vaikui leisti naudotis technologijomis. Kiekvienas vaikas yra unikalus, ir kiekvienai šeimai gali reikėti skirtingo požiūrio. Svarbu, kad technologijos taptų priemone mokymuisi, o ne pakeistų realius santykius ir veiklas. Ir, kaip visada, svarbiausia yra tėvų dėmesys, palaikymas ir vadovavimas šiame procese.